Amateur

 

Judges:  Don Driggers, Robbinsville, NJ                       
        Jeff Lyons, Elkton, MD                             

Start time:  Oct 25, Wednesday - 8 am                       

Each day we will "gray out" those dogs that do not get called back for the next series. The ones with an X will be those continuing on to the next series. Callbacks will be put up late in the evening when we can reach the internet from our hotel, viewable the next morning. Judges will be authorized to impose a system of rotation in only the Open and Amateur Stakes.

The starting number for each is determined with the Dow Jones Industrial Average number.  The number/dog in yellow will run first. DOW ended with 44. Starting with dog # 44 (highlighted in yellow).

 

#

Dog Name

Owner

Handler

Call Backs                 Results

1

GCH Shaken-Not Stirred QA2 SH CGC  

Dina Perugini

Dina Perugini (A/Linda Harger (A

 

 

 

 

2

Cur-San's Night Magic MH  

Sandra Dollar

Sandy Dollar

 

 

 

 

3

Westwind's As Good as Gold  

Wendy Chisholm

Wendy Shepard Chisholm V.M.D

 X

X 

 X 

 3

4

Captain Thor's One Shot One Kill  

Nick Steen

Nick Steen (A

 

 

 

 

5

Cur-San's Ante Up MH  

Doug & Pat Puwal

Doug Puwal(A

 

 

 

 

6

Hope Springs Double Puff** MH  

Julia Reardon

Julia Reardon

 X

 

 

 

7

Grand Oaks Packin A Pistol MH  

Tom Lind

Tom Lind (A

 

 

 

 

8

Blackwaters When Good Girls Go Bad    SCRATCH

Jeffrey Shaw

Jeffrey Shaw (A)/W Joyce Shaw

 

 

 

 

9

HR GCH CH Cal-I-Co Captain's Nuclear Quantum Leap QAA MH WDQ  

Gordon Dorsey

Susan Dorsey (A

 X

 X

 

 

10

Cote's Simba JH  

Thomas Mclaughlan

Tom Mclaughlan (A

 

 

 

 

11

HR TC's What Was Mama Thinkin'  

James Scroggins

Cathy Scroggins/Wade Scroggins

 

 

 

 

12

Blucollars Full Metal Jacket  

Michelle Dunn

Michelle Dunn (A/Barry White (A

 X

 X

 X 

 JAM

13

Bonnemas Crossfire Trail MH WDX **  

Timothy Bonnema

Tim Bonnema

 

 

 

 

14

Crampton's Full Sail Sally  

Robin Orr

Robin Orr

 

 

 

 

15

Lzy Mtn Piper's Revenge QA2  

Jim Price

Todd Adams (A

 X

 X

 X 

 2

16

AFC CH Fireweed's Poison Ivy CGC  

Brett Crow

Linda Harger (A

 X

 X

 X 

 

17

Westwind Whispering Cove Jay  

Michael Moscowitz

Michael Moscowitz (A

 X

 

 

 

18

Prairie Sky Patterson  

Jonathan Butler

Trey Lawrence (P/Jon Butler

 X

 X

 X 

 4

19

HR Redlion Elizabeth's Valour in the Field SH WDQ  

Todd Smith

Todd Smith (A

 

 

 

 

20

Redlion's Joe's Hit From The Park  

Jane Pappler

Fil Fina/Jane Pappler (A

 

 

 

 

21

Rudy's Chasing Minnesota Fatz MH  

Ed Bahr

Ed Bahr (A

 

 

 

 

22

Comet's Sweet Music SH CGC  

Dina Perugini

Dina Perugini (A

 

 

 

 

23

Fireweed's Comet's Halley  

Mitch Gilbert

Mitch Gilbert

 X

 X

 X 

 JAM

24

CH Redlion's Mtn Island Sandpiper WDQ SH  

Susan Dorsey

Susan Dorsey (A

 

 

 

 

25

Oakhill Chesbay Hank  

Tim Carrion

Tim Carrion

 X

 X

 

 

26

HR Pond Hollow Otter Point SH CDX WDQ **    SCRATCH

Frank Pittelli

Frank Pittelli (A

 

 

 

 

27

JJ's Chi-Town Jazz  

Mitch Patterson

Mitch Patterson

 

 

 

 

28

Sugarfoot Laden to the Gunwale MH  

David Phillips

David Phillips (A

 X

 

 

 

29

CK's Pay Piper MH ***  

Craig Klein

Craig Klein/Tim Bonnema

 

 

 

 

30

HR Hope Springs Hush Hush MH  

Julia Reardon

Julia Reardon

 X

 X

 

 

31

Grand Oaks He's No Boy Scout MH  

Tom Lind

Tom Lind (A

 

 

 

 

32

Ch.Comet's Deepwater Rock N' Roll Ruby  

Linda Harger

Linda Harger (A

 X

 X

 X 

 1

33

GCH Blackwater Livin On The Edge QA2  

W. Joyce Shaw

Jeffrey Shaw (A)/W Joyce Shaw

 X

 X

 

 

34

HRCH Rudy's Fatty Tryst Sassy Roux MH  

James Scroggins

Wade Scroggins/Cathy Scroggins

 X

 X

 

 

35

Colonial's Toes Of Fire  

Michael Coutu

Michael Coutu (A

 X

 X

 

 

36

Topsail's Good Time Buddy  

Robin Orr

Robin Orr

 X

 X

 X 

 Rsv JAM

37

Red Dirt's Gone With The Wind  

Larry Woodson

Jerry Patopea/Larry Woodson

 X

 X

 

 

38

LPK Delaware River Whispering Cove QAA  

Michael Moscowitz

Michael Moscowitz (A

 X

 X

 

 

39

HR Rudy's Fat Bottomed Girl SH  

Erik Borg

Erik Borg (A

 X

 X

 X 

 

40

HRCH HRCH Whiskey Creek's Walk In The Park QAA MH WDQ RN  

Susan Dorsey

Susan Dorsey (A

 

 

 

 

41

Extrema's Grand Oaks Diver SH  

Mark Keller

Mark Keller

 

 

 

 

42

Gunpowder's Cayuse Clipper JH  

Jody Smith

Jody Smith (A

 

 

 

 

43

Colonial's Ready Aim Fire 

Michael Coutu

Michael Coutu

 X

 

 

 

44

Cur-San's Ruff Rider MH ***  

James Imbertson

Jim Imbertson/Tim Bonnema

 X

 

 

 

45

Rocky Hooks Great Spirit  

Marston Jones

Marston Jones (A

 X

 X

 

 

46

Blackwater's Son Of A Preacher Man  

Scott Bergman

Scott Bergman (A

 

 

 

 

        23 18 9  

 

 

 First Place


Linda Harger

 
Ch Comet's Deepwater Rock N' Roll Ruby

 

Linda is the winner of the
"Best Amateur Handler in Trial"

and

Ruby is "Best Bitch in Trial"

 

Amateur Stake   1 - 4th
 

 

 

 

Home Schedule of Events Entry Info Hotel and Meals Donations Items For Sale Open Amateur Qualifying Derby Puppy Trophies Visitors

 


2017 American Chesapeake Club  - Website by Jane Pappler           
All info and photos are copyrighted and cannot be copied or used without written permission